Evropské větrné elektrárny loni vyrobily meziročně o 7 % elektřiny více

S pokračujícím růstem instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách v Evropě každým rokem roste i jejich celková výroba. V roce 2020 tak podle předběžných dat vyrobily větrné elektrárny v Evropě přes 400 TWh, a to i navzdory slabšímu prosinci. K silnému meziročnímu růstu pomohlo především větrné počasí na začátku roku.

 
S růstem instalovaného výkonu a příznivým počasím přepisovaly evropské větrné elektrárny v loňském roce opět rekordy. Podle předběžných dat zveřejněných asociací WindEurope dosáhla celková výroba v roce 2020 hodnoty 417,9 TWh. Ve srovnání s 390,5 TWh z roku 2019 se tak jedná o 7% meziroční růst. Podle odhadů asociace loni vzrostl instalovaný výkon o zhruba 14 GW na 220 GW.
 
K vyšší roční výrobě pomohl zejména větrný začátek roku, a to konkrétně únor. Zatímco v lednu dosáhla výroba podobně jako v prosinci 2019 hodnoty 63,3 TWh, v únor větrné elektrárny napříč Evropou dodaly 78 TWh. V březnu se poté výroba vrátila s 56,3 TWh blíž k normálu.
 
Nezvykle větrný únor se podepsal i na spotových cenách elektrické energie, přičemž zhruba třetina z loňských bezmála 300 hodin se zápornou cenou připadla právě na únor. Naopak v polovině loňského září potrápilo evropské trhy s elektřinou rozsáhlé bezvětří, kdy cena elektřiny na denních trzích vystoupala až do trojciferných hodnot.
 
Slabší byl z pohledu výroby větrných elektráren i loňský prosinec, kdy se na začátku měsíce bezvětří setkalo rovněž s vyšší poptávkou po elektřině z důvodu chladnějšího počasí. Přesto výroba za celý poslední kvartál loňského roku podle serveru S&P Global Platts meziročně vzrostla o 2 % na 120,7 TWh.
 
(přejato z portálu oEnergetice.cz)Partneři