Dotační miliardy na zelenou energetiku budou, ale jinde než v programu OP TAK
Evropská unie považuje dekarbonizaci energetiky a přechod k obnovitelným zdrojům energie za jednu z hlavních priorit. Ministerstvo průmyslu a obchodu je zřejmě jiného názoru. Na projekty z oblasti zelené energetiky totiž v chystaném Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) moc peněz nezůstane. Ministerstvo na ně uvolní pouze 4,3 miliardy korun z celkových 72 miliard určených na dotační podporu v období let 2021 až 2027.
Informaci lze vyhledat v dokumentu Analýza absorpční kapacity Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pro období 2021 – 2027, který je zveřejněn na webu vládní Agentury pro podnikání a inovace (API). Uvedená částka bude určena na projekty týkající se solárních elektráren, malých vodních elektráren, větrných elektráren, využití bioplynu a biomasy, akumulace energie a tepelných čerpadel. Dotační peníze bude možné použít také na konverzi bioplynových elektráren na produkci biometanu a jeho dodávku do veřejné plynárenské sítě.
Poměrně nízký objem peněz na zelenou energetiku je v dokumentu odůvodněn nízkým zájmem o tyto dotace v období let 2014 až 2020. Zájemci se tehdy stěžovali na nízkou míru podpory, omezený přístup pro velké podniky, ale také na nadměrnou administrativní náročnost operačního programu na podporu podnikání. Vstřícnější bude stát k projektům na zvyšování energetické účinnosti ve výrobních i jiných podnicích. Na ně je v období let 2021 až 2027 v OP TAK vyhrazeno zhruba 15 miliard korun.
Neznamená to, že zájemci o investiční dotaci na fotovoltaickou či větrnou elektrárnu budou v příštích letech strádat. Opak je pravdou. Rozvoj zelené energetiky patří mezi priority Modernizačního fondu, ve kterém je na příštích deset let připraveno zhruba 150 miliard korun; z toho 38,7 procenta ministerstvo životního prostředí vyhradilo na projekty v oboru obnovitelných zdrojů energie. Na projekty v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji navíc bude možné čerpat dotaci z Fondu spravedlivé transformace.
Vedle investiční podpory chce vláda obnovit také provozní podporu pro nové „zelené“ elektrárny. Podmínkou je schválení novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Vládní návrh se však zadrhl v poslanecké sněmovně. Značný podíl na tom má kontroverzí krácení podpory pro dříve postavené elektrárny, pokud překročí stanovený limit ziskovosti. Ten je hlavně v případě solárních elektráren nastaven velmi nízko.
(přejato z EkonomickyDenik.cz; autor: David Tramba)